Nurkowanie rekreacyjne to jeden z najmodniejszych zawodów w ostatnich latach. To jeden z powodów, dla których wiele osób wybrało się nad morze i zmieniło kierunek swojej kariery zawodowej: dla wolności zarabiania na życie w każdym rajskim miejscu i wykonywania jednego z najfajniejszych zawodów turystycznych. Hobby przerodziło się w pracę, która pozwala na podróżowanie po świecie. Jednak w obrębie nurkowania bycie instruktorem nurkowania rekreacyjnego nie jest jedynym zawodem, istnieją inne tytuły i stanowiska, do których potrzebne są odpowiednie kwalifikacje.

Na początku musimy rozróżnić nurkowanie sportowe lub rekreacyjne od nurkowania zawodowego, które dzieli się na różne gałęzie. Pierwsze z nich obejmują certyfikaty uzyskane w celu uprawiania tego sportu, a także różne kwalifikacje, które istnieją w celu prowadzenia zajęć, bycia przewodnikiem grupy i pracy w centrach nurkowych. W przypadku tych ostatnich, będziesz musiał uczyć się, aby zostać Divemasterem lub Instruktorem. Istnieją różne rodzaje certyfikacji dla nurkowania sportowego:

  • PADI, które jest najbardziej znane na całym świecie,
  • SSI,
  • CMAS, itp.

Gdy nurek posiada już wszystkie kwalifikacje do nurkowania rekreacyjnego, może również zdecydować się na naukę nurkowania technicznego. Tutaj byłyby różne kursy, w zależności od głębokości, do której się kwalifikujesz: 40, 45 lub 50 metrów. Definicja nurkowania technicznego jest dość kontrowersyjna, gdyż dla niektórych stowarzyszeń mieści się ono w granicach nurkowania rekreacyjnego, ale dla innych zejście głębiej niż na 40 metrów nie jest już rekreacyjne. Szukasz więcej inspiracji związanych z pasjonującymi hobby? Zajrzyj na: https://aerobics.pl

Z kolei nurkowie zawodowi to ci, dla których woda jest środowiskiem pracy, choć mogą wykonywać bardzo różne zadania:

Z jednej strony istnieje nurkowanie komercyjne, w którym nurkowie zajmują się eksploatacją i produkcją w przemyśle naftowym lub gazowym, spawaniem, naprawami, konserwacją, odzyskiwaniem ciał, czynnościami związanymi z pobieraniem próbek, nurkowaniem w kanałach, nurkowaniem nuklearnym itp.
Inną gałęzią będzie nurkowanie naukowe, gdzie nurkowie są biologami morskimi, geologami lub posiadają inne kwalifikacje naukowe.
Jest też nurkowanie multimedialne, poświęcone fotografii lub filmowaniu morskiemu na potrzeby tworzenia dokumentów lub filmów,
Nurkowanie wojskowe lub morskie, policja nurkowa i instruktorzy to niektóre z wielu innych gałęzi w świecie nurkowym.