Surfing to niezwykle popularny sport wodny, jaki cały czas zyskuje szerokie grono zwolenników. Sporty wodne pozwalają przeżywać nowe przygody. Korzystamy z nich zazwyczaj podczas wakacji, kiedy ciepłe dni zachęcają do pobytu na plaży.

Surfowanie na początku nie jest łatwe, jednak z czasem można nabrać wprawy. Czym cechuje się ten sport? Jak rozpocząć swoją przygodę z surfingiem? O czym musimy pamiętać?

Na czym polega surfing?

Jest to sport, który często jest uznawany za sposób życia i pasję wielu osób. Bywa sportem wyczynowym, chociaż zazwyczaj jest to aktywność rekreacyjna. Najprościej rzecz ujmując, polega na ujeżdżaniu fal morza, oceanu, rzeki, czy jeziora za pomocą deski surfingowej.

W celu złapania fali, surferzy wypływają, leżąc na brzuchu na desce. Jeśli fala nadchodzi, surfer ma za zadanie wycelować deską w ląd i zaczyna wiosłować, aby „złapać” falę. Kolejny krok to pozycja stojąca. Surfer jedzie na dali, która z kolei zbliża się do brzegu. Co ciekawe, na desce można z powodzeniem wykonywać triki, tak aby jazda trwała jak najdłużej.

Sport wodny

Aktualnie doświadczeni surferzy chętnie wybierają ekstremalną stronę sportu. Łapią niezwykle duże fale. Czasami korzystają nawet ze skuterów wodnych, tak aby dostać się daleko w ocean, gdzie fale są największe. Nie zapominajmy o tym, że sport tego typu bywa niezbezpieczny.

Fale mogą być potężne i występują blisko siebie. Największa fala, na jakiej surfowano, wynosiła 22,4 metry. Rekord należy do May Gabeiry, która pochodzi z Brazylii. Surfing wyczynowy jest ocenianym sportem. Zawodnicy w tym wypadku płyną na zestawach fal, a sędziowie określają ich wyniki.