Nurkowanie jest sportem wodnym, który jest uwielbiany przez wiele osób. W tym wypadku konieczne są odpowiednie akcesoria, odzież i sprzęt, co pozwoli oddać się przyjemności z nurkowania.

W egzotycznych klimatach możemy podziwiać podwodne rośliny i zwierzęta, które na długo pozostają w pamięci. To przyjemna przygoda, dająca wiele radości. Czym cechuje się nurkowanie? Na czym dokładnie polega? Jaka jest historia nurkowania?

Nurkowanie

Nurkowanie polega na przebywaniu pod wodą na zatrzymanym oddechu lub z odpowiednim sprzętem. Nurkować można w różnych celach i z różnych powodów. Wybór techniki nurkowania jest zależny od danej sytuacji i umiejętności nurka. Okazuje się, że te czynności towarzyszyły ludziom od zarania dziejów. Tysiące lat temu nurkowano w celu zdobycia pokarmu, poszukiwania skarbów i w celach militarnych. Wtedy głównym sposobem było zatrzymanie oddechu, czy korzystanie z łodyg trzciny w ustach. Drugi koniec trzciny wystawał ponad powierzchnię wody i pozwalał czerpać oddech, bez wynurzania się.

Początki nurkowania

Warto zauważyć, że najstarsze opisy i ryciny nurkowania pochodzą z I wieku p.n.e. Jest to między innymi płaskorzeźba, która przedstawia uzbrojonego mężczyznę, oddychającego pod wodą za pomocą współczesnego sprzętu. Nie bez znaczenia są zapiski Arystotelesa o dzwonie nurkowym , którego używał Aleksander Wielki w trakcie oblężenia Tyru.

W dzisiejszych czasach korzystamy z nowoczesnych sprzętów, jakie pozwalają zanurzać się głęboko pod wodę. Na początku warto korzystać z pomocy instruktorów, tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Po nabraniu wprawy, nurkowanie daje wiele radości.