Jachty to solidne maszyny, które doskonale radzą sobie na wodzie.

Najczęściej wyróżniamy cztery typy jachtów:

  • motorowy,
  • żaglowy,
  • żaglowo-wiosłowy
  • żaglowo-motorowy.

W dwóch pierwszych modelach napędem są żagle i silnik.Wiosła jako napęd dodatkowy są dosyć rzadko stosowane. Jakie modele jachtów są najpopularniejsze? Jak wygląda ich podział? O czym warto wiedzieć?

Podział jachtów

Jeśli chodzi o podział ze względu na liczbę kadłubów, spotykane są jachty jednokadłubowe, dwukadłubowe i trzykadłubowe. Pojedynczy kadłub, jak sama nazwa wskazuje, posiadają jachty jednokadłubowe. Kolejnym podziałem jest konstrukcja kadłuba.

W tym wypadku stosuje się jachty mieczowe, balastowe, wielokadłubowce i mieczowo-balastowe. Do mieczowych jachtów zaliczane są sportowe konstrukcje. Balastowe z kolei są zazwyczaj większe.

Materiały wykonania i funkcje

Jachty mogą być wykonane z drewna, metalu lub laminatu. Przez wiele lat stosowano konstrukcje z drewna. Na wymagających akwenach sprawdzają się metalowe jachty. Obecnie modne są głównie laminaty, które są niedrogie i łatwe w eksploatacji.

Okazuje się, że te konstrukcje pełnią kilka funkcji. Mogą być turystyczne, szkoleniowe, regatowe lub turystyczno-regatowe. Turystyczne są tworzone z myślą o komforcie pływania. Szkoleniowe służą do szkoleń, na co wskazuje nazwa. Regatowe pozwalają osiągać najlepsze wyniki w wyścigach.

Nie zapominajmy o podziale ze względu na projektowe kategorie. Jednostki kategorii D służą do pływania po odsłoniętych wodach, C do żeglugi przybrzeżnej, B do nadmorskiej, a A do żeglugi oceanicznej. Jak widać, istnieje wiele unikalnych konstrukcji.

Wynajmuj jachty bezpośrednio od właścicieli , dzięki temu zyskasz gwarancję, że trafisz na sprawne, czyste i zgodne z opisem jednostki. Wynajem Jachtów Mazury Marigo to rodzinna firma z 20 letnim doświadczeniem w branży- pomagamy, szkolimy i doradzamy naszym gościom – sprawdź koniecznie i skontaktuj się z nami!